Interwencja RPO ws. handlu "numerkami" na wizytę w stołecznym biurze spraw obywatelskich
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga cudzoziemca, który chciał zarejestrować samochód, na proceder handlu "numerkami" pod Biurem Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy.
Skarżący - obywatel Włoch argumentuje swoje racje naruszeniem jego prawa własności, niedyskryminacji i prawa do dobrej administracji (odpowiednio art. 17, art. 21 i art. 41 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej).
Włoch mieszka w Polsce od 2008 roku i ma zezwolenie na pobyt stały. W czerwcu br. próbował zarejestrować samochód. A ponieważ jest cudzoziemcem, mógł to zrobić tylko w miejskim Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich przy ul. Leona Kruczkowskiego 2. Niestety nie był jednak w stanie umówić się na wizytę.
W skardze skierowanej do RPO opisał, że przed biurem jakieś osoby handlują "numerkami" uprawniającymi do wizyty. Mają listę, na którą za opłatą wpisują interesantów, dla których następnego dnia rano pobierają "numerki" na wizytę. Przeciwny temu cudzoziemiec próbował pobrać "numerek" sam. Spędził nawet noc przed budynkiem Biura, ale mu się nie udało.
Ponieważ chciał dochować terminu rejestracji samochodu zmuszony został podarować prawo współwłasności auta innej osobie z obywatelstwem polskim, która zarejestrowała pojazd w delegaturze Biura w swoim miejscu zamieszkania.
"Jest to zbieżne z doniesieniami medialnymi, które w ostatnich latach pojawiają się w prasie i Internecie. Media opisują bowiem nie tylko gigantyczne kolejki w Biurze, ale także i proceder związany z handlowaniem +numerkami+, a nawet bójki pomiędzy interesantami" - zaznaczył RPO.
Poprosił dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie m.st. Warszawy o zbadanie problemu, ustosunkowanie się do zarzutów wnioskodawcy oraz rozważenie konieczności wprowadzenia zmian w organizacji Biura dla zapobieżenia opisanym problemom.
Stołeczny ratusz zareagował i od poniedziałku, 26 sierpnia cudzoziemcy będą mogli zarejestrować swoje pojazdy we wszystkich osiemnastu dzielnicach, według adresu zameldowania. "Nadal istnieje obowiązek przedłożenia dokumentu potwierdzającego legalny pobyt w Polsce" - zastrzegł.
W poszczególnych Delegaturach Biura Administracji i Spraw Obywatelskich cudzoziemcy będą mogli dokonać rejestracji pojazdu: nowego lub używanego zakupionego w Polsce lub za granicą, zabytkowego, marki "SAM", sprowadzonego z zagranicy, które wcześniej zostały wyrejestrowane.
Natomiast w wypadku, gdy pojazd został już zarejestrowany w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich przy ul. Kruczkowskiego 2, wszelkie zmiany, takie jak: dokonanie wpisu/wykreślenia adnotacji "HAK", "L", "GAZ", "TAXI" w dowodzie rejestracyjnym; dokonanie wpisu/wykreślenia zastawu rejestrowego; dopisanie współwłaściciela pojazdu; wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego, tablicy rejestracyjnej lub znaków legalizacyjnych; wyrejestrowanie pojazdu; zgłoszenie zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym z uwagi na przykład na zmianę adresu zameldowania; zgłoszenie jego zbycia lub zmiany jego rodzaju, należy zrealizować pod tym samym adresem.(PAP)
mas/ jann/